Orvosi másodvélemény
Egyre gyakrabban felmerülő kérdés manapság az orvosi másodvélemény iránti igény. Főleg nagy súlyú döntéseknél pl. daganatos betegségekben, az élet hosszúságát és minőségét befolyásoló terápiás döntések meghozatalánál, merül fel a kezelőorvos véleménye mellett még egy másik szakember véleményének megkérdezése.
Orvosi másodvélemény kérésével kapcsolatban mind a betegeknek, mind a kezelést irányító orvosoknak meg kell érteniük – a másodvélemény iránti igény nem a kezelőorvossal szembeni bizalmatlanság jele, hanem – a probléma nagysága és a meghozni szükséges döntés súlya indokolja a kérdés minél alaposabb körüljárását, „több szem többet lát” aforizmához hasonlóan.
Az orvosi másodvélemény kialakítása során előfordulhat, hogy a második vélemény eltér az elsőtől, de a kérdés szakmai tartalmát tekintve mindkét álláspont megállja a helyét. Az orvosok szempontjából a vonatkozó szakmai irányelvek bemutatása, elmagyarázása a mérvadó.
A betegek és hozzátartozóik szempontjából a legfontosabb az orvosi kezelések eredményeivel kapcsolatos reális várakozás kialakítása.
Továbbá fontos elmagyarázni és a betegeknek megérteni, hogy a kezelések nem csak pozitív eredménnyel végződhetnek és az esetleges negatív következmények, szövődmények nem a kezelést végző személyzet hanyagságával, hanem a beteg szervezetének válasz reakciójával összefüggő események.
Végeredményben a betegnek kell a döntést meghozni. Az beteg életét, annak hosszúságát és minőségét befolyásoló kérdésekben maga a beteg tudja a maga számára legmegfelelőbb döntést meghozni. Az orvosi kezelő személyzet feladata minél több információ elmagyarázásával segíteni a betegnek a számára legmegfelelőbb döntést meghozni.
A hozzátartozók szerepe szintén lényeges a beteg támogatásában a döntés meghozatala alatt, ill. ezt követően a kezelések és a kezelést követő gondozási időszak folyamán. A hozzátartozók tudják segíteni a beteget az orvosi konzultációk alatt kérdések feltevésével, ill. az elhangzott információk megértésével, megjegyzésével, esetleg feljegyzésével, mely az orvosi konzultáció utáni családi környezetben történő beszélgetéseknél, közösen megbeszélt döntések meghozatalánál nagy jelentőségű lehet.
hétköznapokon 16-17 óra között hívható egyébként pedig használja a kapcsolat gombot!