A végbélnyílás körül és a nemi szerveken előforduló vírusszemölcsöket kondilómának hívjuk. A HPV (Humán Papilloma Vírus) családba tartozó vírus (Condyloma acuminatum) fertőzése következtében karfiolszerű növedékek, szemölcsök alakulnak ki, amelyek gyakran hajlamosak – a bőr nyirokkeringésén keresztül – a környezetükben továbbterjedésre, szóródásra, különösen akkor, ha mechanikus irritációnak vannak kitéve!

A további kezelést nehezíti, ha a fertőzés beterjed a hüvelybe, a húgycsőbe vagy a végbélbe.
A vírusszemölcs kialakulásának folyamata:
- A bőrrel érintkezésbe kerülő vírus a hám mikro sérülésén keresztül behatol a bőrbe.
- Itt behatol a hámsejtekbe és megfertőzi azokat.
- A szomszédos hámsejteknél fokozottabb szaporodásra készteti őket, ami a bőrön lassan növekvő szemölcs formájában jelenik meg.
- A szemölcs felszínéről lehámló hámsejtek tartalmazzák a vírust, tehát tovább fertőznek.

Főleg szexuális érintkezés útján terjed. A megfertőződés idejét nehéz meghatározni (1-8 hónap). Akár hosszú ideig is rejtett maradhat. A látható kondilómákat minden esetben kezelni kell, mert folyamatosan növekednek és terjeszkednek, emellett rákmegelőző stádiumnak tekinthetők.

Kezelés
A vírusszemölcsöket lehet folyadékkal ecsetelni, krémmel kezelni, szikével kimetszeni, lézerrel vagy elektromos késsel kiégetni, folyékony nitrogénnel elfagyasztani.
Ha nem kerül eltávolításra az összes fertőzött hámsejt, a megmaradókból kiújul a szemölcs. Ezért a megfelelő mélységben kell elvégezni a fertőzött terület kezelését!
Fontos tudni, hogy a látható szemölcsökön kívül lehetnek még olyan kicsi, nagyítóval sem észrevehetőek, amelyek csak pár hetes növekedés után válnak láthatóvá.